Scan this QR Code to follow PureWow on Snapchat!
PureWow

You’re hungry. And in a hurry. It only makes senses that grocery stores take this opportunity to cash in. But with a little creativity and some fast math, you can save yourself some serious cash on your weekly shopping tab…to the tune of $50 off.

RELATED: This Refrigerator Trick Will Change the Way You Grocery Shop

frozen veggies
Bill Oxford/Getty Images

Buy Half of Your Fruits and Veggies Frozen: Save $8

It’s all about knowing what’s in season—for example, strawberries are on sale everywhere in the spring and summer, but come fall and winter, it may be more economical to opt for the frozen kind. Other fruits and veggies that make for good frozen swaps: blueberries, broccoli and green beans. Plus, they’ll last a lot longer. (Just avoid anything frozen in a sauce so you don't replace your savings with unnecessary calories.) 

RELATED: 9 Ways to Have a Less Expensive Grocery Store Trip

avocados
yokeetod/Getty Images

Steer Clear of Buying Produce in Bulk: Save $5

Sure, it’s tempting to pick up that multipack of bell peppers or bag of avocados. But do the math first—a lot of times the per-pound price of individually bagging your own produce is cheaper than the bulk rate. (Plus, you can scout for defects or, worse, rock-hard avocados.)

bags of potatoes
snowflock/Getty Images

...But Don’t Buy Individual Potatoes: Save $4

OK, there is one exception to the above rule. Often, the cost of two potatoes weighed on the scale can add up to the cost of a full bag of prepackaged ones. The more you know.

cheese aisle
97/Getty Images

Shop for Cheese in the Dairy Case (Versus the Deli Counter): Save $10

You’ll typically find the same exact cheese but at a discounted price. The packaging isn’t as fancy, but the cheese is the same. A lot of times it’s just about an abundance of inventory, so be sure to check there first.

shake your lettuce
asiseeit/Getty Images

Shake the Water Weight Off Your Lettuce: Save $2

It sounds silly, but the mist that’s sprayed on top of leafy greens in the produce aisle to help everything stay fresh can actually up the price by the ounce when you go to check out. It’s as simple as giving your spinach leaves a quick shake before placing them in a plastic bag.

RELATED: A PureWow Infographic: Guide to Lettuce

10 for  10
FangXiaNuo/Getty Images

Don’t Fall for the 10 for $10 Sale: Save $9

OK, so it sounds like a mega discount, but always (always) do the math. Depending on the item, it might not be much of a savings. Sometimes, it can actually increase the cost of what you’re buying. (Think about it: If that can of chopped pineapple is normally 89 cents, it’s not a savings to buy 10 for $10.)

shampoo
kitzcorner/Getty Images

Buy Shampoo and Toothpaste Somewhere Else: Save $6

It’s convenient for grocery stores to sell these items, but you’ll pay a premium for name brands. (Buy toiletries at your local pharmacy or online instead.)

end of aisle displays
GeorgeRudy/Getty Images

Don’t Be Tempted By End-of-Aisle Displays: Save $6

Judging by the gorgeous display, it may seem like that salsa is on sale, but run and cross-check it in its regular spot. Despite the bells and whistles, in most cases this is just a marketing ploy—and there’s no additional markdown at all.

RELATED: 30 Ways to Save Money on Groceries This Month

From Around The Web