ComScore

The 20 Best Food Subscription Boxes (So You Can Skip a Grocery Run This Week)

PureWow editors select every item that appears on this page, and the company may earn compensation through affiliate links within the story. You can learn more about that process here.

Feeling lazy about making dinner? Get the whole family cooking (or avoid cooking entirely) with a meal delivery service that provides all the ingredients and recipes you need, or even ready-to-heat, pre-prepared meals that don't require a moment of prep. No matter your dietary preferences, there's a food subscription box for you (yep, even if you're on a vegan, Paleo or keto diet plan). Our picks run the gamut from healthy lunches and smoothies to family dinners to prepared plant-based meals for one. Prices range from $4.70 to $15 per serving, so you have plenty of options in terms of affordability. The very best part? You won't have to wait in line at the grocery store. Here, we rounded up the 20 best food subscription boxes to try ASAP.

*Delivery times and availability may vary based on location. Check each site for further details.

The Best Vegan Subscription Box? We’ve Got 20 of Them


purple carrot
Purple Carrot

1. Purple Carrot

Cost: From $72/week ($12/serving) for two people, $80/week ($10/serving) for four people or $78/week ($13/serving) for one

What you get: A flexible, weekly subscription of vegan meals that come freshly prepared and ready to cook (just add salt and pepper to taste)

Why we love it: Unlike other subscription food boxes that have a vegan option, Purple Carrot is exclusively vegan, so delicious veggies are their specialty. Plus, the brand offers breakfast, lunch and snack options in addition to dinner, making it easy to eat plant-based all day long with minimal effort.

green chef
Green Chef

2. Green Chef

Cost: From $72/week (or $12/serving)

What you get: Portioned ingredients to make three to four meals per week for two, four or six people, plus cooking instructions

Why we love it: Green Chef creates meals based on diet. Going keto, Paleo or plant-based? This delivery service does all the hard work for you, so all you have to do is open the box and start chopping.

home chef
Home Chef

3. Home Chef

Cost: From $50/week (or $9/serving)

What you get: Portioned ingredients sent once or twice a week to make up to eight servings, plus cooking instructions

Why we love it: Home Chef not only lets you pick the number of meals you'll receive per week, but it also lets you customize each one to upgrade, double up or swap a protein. You can also choose meals based on cooking time, from five minutes to 30 minutes or more.

gobble
Gobble

4. Gobble

Cost: From $72/week (or $12/serving)

What you get: Portioned and prepped ingredients to cook three to four meals per week for two or four people, plus cooking instructions

Why we love it: Pro chefs do all the chopping and marinating for you, so your Gobble meal is ready to cook right out of the box—no prep necessary. The best part: Each meal (whether you go classic, lean and clean or vegetarian) will only take you 15 minutes from start to finish.

freshly
Freshly

5. Freshly

Cost: Ranging from $48/week for four meals (or $12/serving)

What you get: Chef-made, gluten-free meals that are ready to eat within two minutes of opening—no prepping or cooking required

Why we love it: You get to choose from Freshly's 30+ healthy, gluten-free meals that are cooked and delivered fresh, not frozen. That means all you have to do is unwrap and heat to put dinner on the table in a mere two minutes. It just doesn't get easier than that.

hello fresh1
HelloFresh

6. Hellofresh

Cost: From $58/week (or $8/serving)

What you get: Portioned ingredients to cook three to four meals per week for two to four people, plus cooking instructions

Why we love it: Choose from HelloFresh plans that include meat and veggies, just veggies, low-calorie, pescatarian and family-friendly options. You get to select the meals you want to make based on the recipes being offered that week.

hungry root
Hungry Root

7. Hungryroot

Cost: From $65/delivery

What you get: A handpicked lineup of groceries and recipes to help you make healthy, nutritious meals

Why we love it: We typically go into the grocery store and pick items blindly, but Hungryroot helps us shop for groceries that can easily be combined into healthy meals. We also love that we can customize our order every week, adding the essentials we can't live without.

sakara2
Sakara

8. Sakara

Cost: From $63/week for two dinners

What you get: Plant-based, gluten-free and organic, fully prepared meals delivered to your door; all three daily meals (breakfast, lunch and dinner) available

Why we love it: Sakara takes the guesswork out of eating plant-based, gluten-free and organic with expert, ready-made meals delivered on a weekly basis. Unlike other subscription services, you have the option to include three pre-prepared meals per day, so you don't have to spend valuable time cooking (aside from heating up a dish or two).

splendid spoon
Splendid Spoon

9. Splendid Spoon

Cost: $65/week ($13/serving) for five lunch bowls or breakfast smoothies; $185/week for five breakfasts, lunches and dinners

What you get: Ready-to-eat plant-based smoothies, soups and grain bowls that are ideal for healthy eating

Why we love it: Sometimes it's easier to reach for a sugary protein bar than blending up a superfood-packed smoothie. Luckily, Splendid Spoon offers a simple, quick solution for keeping your health goals on track: nourishing, plant-based, clean meals that are ready to eat within seconds.

martha and marley spoon
Martha Stewart & Marley Spoon

10. Martha Stewart & Marley Spoon

Cost: From $57/week ($12/serving) for two people or $89/week ($10/serving) for four people

What you get: Gourmet-made, easy dinners created by Martha Stewart and shipped straight to your door; traditional and vegetarian options available

Why we love it: If you aspire to be Martha Stewart, but don't have nearly enough time to whip up intricate feasts every night, her meal delivery service, Martha Stewart & Marley Spoon, makes it more accessible. Plus, you can choose from 22 new meals every week, only selecting those that look the most delicious to you and your family.

fresh meal plan
Fresh Meal Plan

11. Fresh Meal Plan

Cost: $72/week ($12/serving) for six meals, $109/week for ten meals ($11/serving) or $140/week ($10/serving) for 14 meals; $13/meal a la carte

What you get: Six to 14 meals from your preferred menu of traditional, Paleo, keto, vegan or lean and mean categories

Why we love it: Every Fresh Meal Plan dish is made fresh to enjoy without any cooking or prepping, so all you have to do is crack the seal on the heat-ready packaging, pop it in the microwave and dig in. Don't want a weekly commitment? Fresh Meal Plan also offers an à la carte menu for individual orders on demand.

sun basket
Sun Basket

12. Sun Basket

Cost: From $10/serving for Fresh & Ready meals; from $11.50/serving for meal kits

What you get: Portioned organic ingredients or oven-ready dishes for two to four meals per week for two to four people, plus cooking instructions

Why we love it: All of Sun Basket's meals are chef-crafted and dietitian-approved, so you never have to worry about the logistics of whipping up healthy meals for the whole family. Plus, you can choose from three different methods: classic cooking, pre-prepped (no slicing and dicing necessary) or oven ready (just heat in the oven or microwave and serve).

daily harvest
Daily Harvest

13. Daily Harvest

Cost: $6 each for oat and chia bowls; $8 each for smoothies, soups, bites and lattes; $9 each for harvest bowls and flatbreads; 9, 14 and 24 item plans available

What you get: Pre-portioned and frozen superfood smoothies, soups, harvest bowls, oat bowls, chia bowls, flatbreads, bites and lattes

Why we love it: Daily Harvest makes healthy living a no-brainer by packing essential smoothie, soup, grain and veggie bowl ingredients into convenient, pre-portioned and frozen meals that are easy to make—just make sure to have a blender handy for smoothies, a stovetop or microwave for the bowls or an oven for the flatbreads.

blue apron hero
Blue Apron

14. Blue Apron

Cost: From $30/week ($7.50/serving) for four or $27/week ($9/serving) for two

What you get: Portioned ingredients to cook two to three meals per week for two or four people, plus cooking instructions

Why we love it: Blue Apron is ideal for kitchen novices who want to learn new skills (you've got to check out those handy video demos!). The OG food delivery service has remained best in class due to their inventive, seasonal recipes and focus on quality ingredients.

dinnerly
Dinnerly

15. Dinnerly

Cost: From $27/week ($4.70/serving)

What you get: Portioned ingredients to cook three to five meals per week for two to four people, plus digital cooking instructions

Why we love it: Dinnerly is by far the most affordable meal kit on the market at just under $5 per serving. How do they do it? By using digital recipe cards instead of paper, fewer ingredients per dish (which means the meals are easier and faster to make) and shipping all the fresh ingredients in a simple, no-frills box.

best food subscription boxes mosaic foods
Mosaic Foods

16. Mosaic Foods

Cost: Order minimum of $70 (cost varies by subscription)

What you get: Frozen, chef-crafted, plant-based veggie bowls, soups and oat bowls that are ready to eat in five minutes or less

Why we love it: There are breakfast, lunch and dinner options, all vegetarian or vegan. So, Mosaic Foods makes getting your daily veggies in a total breeze. But if you end up having a change in dinner plans one night, you won't have to feel bad about wasting the meal—it'll stay safe in the freezer until you're ready to dig in. We also love the flexible subscription plan and the recyclable packaging the meals arrive in.

best food subscription boxes everyplate
EveryPlate

17. Everyplate

Cost: From $33/week ($5.50/serving)

What you get: Affordable, fresh ingredients to cook homestyle recipes, plus simple instructions; classic, vegetarian and family meals available

Why we love it: EveryPlate's dishes couldn't be easier to pull off, considering all the ingredients are shipped to your door and the recipes are limited to six simple steps. Your meals will be ready in 30 minutes or less, and you'll get to choose from 19 exciting new recipes every week based on your preferences.

best food subscription boxes factor meals
Factor_

18. Factor_

Cost: $60/week ($15/serving) for four meals; $138/week ($11.50/serving) for 12 meals

What you get: Fully cooked, ready-to-heat meals created with your health in mind, shipped to your door

Why we love it: An offshoot of HelloFresh, Factor_ is a recipe-driven meal kit that provides ready-to-eat meals created by dietitians and chefs. Take your pick from a variety of healthy options, including keto, low-carb, plant-based and dairy-free dishes. Even better, your subscription includes a 20-minute consultation with a dietitian who will help you choose your menu based on your wellness goals.

best food subscription boxes fresh n lean
Fresh n' Lean

19. Fresh N' Lean

Cost: From $8/serving; choose from one, two or three meals a day or a la carte meals

What you get: Prepared breakfasts, lunches, dinners and snacks that are ready to eat after three minutes of heating

Why we love it: All Fresh n' Lean meals are fresh instead of frozen, gluten-free, non-GMO and nutritious. Choose from high-protein, keto, Paleo, vegan, Whole30 and low-carb vegan options, or buy proteins, veggies, oats and everything in between in bulk.

best food subscription boxes territory foods
Territory

20. Territory

Cost: From $11 to $14 per meal

What you get: Prepared meals that are free of gluten, dairy and refined sugars and ready to eat in just two minutes

Why we love it: Not only are Territory's prepared meals healthy and tasty, they're also made with sustainable ingredients and shipped in eco-friendly packaging. Choose from 35+ options every week to personalize your menu.